Ceník

Jak pracovat s ceníkem v Profi Účtence

Díky ceníku nemusíte pokaždé zdlouhavě vyťukávat cenu zboží. Položky můžete řadit do složek, vyhledávat je podle čárového kódu, hromadně je přesouvat anebo je seřadit podle abecedy či ceny. Z našeho návodu zjistíte, jak na to.

V Profi Účtence můžete prodávat třemi způsoby:

1. Položkový prodej
Do ceníku si uložíte všechny položky s cenou a pak jen vyberete aktuálně prodávané zboží.

2. Finanční prodej – základní
Pokud v nastavení aplikace uvedete, že jste plátci DPH, automaticky se vám vytvoří dvě tlačítka:
• položka s 15% DPH,
• položka s 20% DPH.
Do aplikace ručně zadáte cenu a pak zvolíte příslušnou hladinu DPH. Na účtence nebude uvedený konkrétní název zboží nebo jeho kategorie, ale „položka s 15% DPH“.

3. Finanční prodej – kategorie

Nastavíte si pouze obecné skupiny s výší daně z přidané hodnoty, např. ubytování 15 % DPH, teplé pokrmy 15% DPH, alkohol 21 % DPH. Při prodeji ručně zadáte cenu a pak stisknete tlačítko s hladinou DPH. Názvy skupin uvidí zákazník na účtence.

Zatímco v druhém případě nemusíte nic nastavovat, pokud se rozhodne pro první nebo třetí způsob prodeje, potřebujete si připravit ceník. V následujícím návodu se dozvíte vše potřebné.


Založení položky

Ještě před zahájením prodeje je nutné, abyste si vytvořili alespoň jednu položku. Na hlavní obrazovce klikněte na oranžovou klávesu Ceník. Klikněte na tlačítko Přidat a otevře se dialogové okno, ve které vytvoříte novou položku. Na výběr máte ze 3 možností:

1. Položka
2. Finanční prodej
3. Složka

Nyní si jednotlivé volby podrobně představíme.

Položka (s pevně danou cenou)

Zde si nastavte název položky, její cenu, sazbu DPH a množstevní jednotku. Můžete také přidat čárový kód nebo pomocí tlačítka „Vyberte složku“ zařadit položku do předem vytvořených složek kategorií (např. nápoje).

Pokud potřebujete položku se zápornou cenou, např. výkup lahví, stiskněte po zadání částky vpravo tlačítko „-1“ a cena se změní na minusovou. Uložíte stiskem tlačítka „OK“. Položka bude v ceníku označená modře.

 TIP

Položky si můžete stáhnout nebo je odeslat do fakturační služby iDoklad. Synchronizací obou aplikací získáte zálohu účtenek, možnost správy položek anebo přehledné statistiky prodejů. Podívejte se, jak aplikace propojit.

Finanční prodej (ruční zadávání ceny/souhrnný prodej)

Pro finanční neboli souhrnný prodej (např. služby, stříhání, doprava atd.) přesuňte přepínač „Finanční prodej“ doprava do polohy Zapnuto. Nastavte si název položky, případně čárový kód, sazbu DPH a měrnou jednotku. Uložte stiskem tlačítka „OK“. Vytvořená položka má v ceníku šedou barvu.

Před prodejem nejdřív namarkujte cenu a poté stiskněte vytvořenou položku. Do markovací části se přidá položka s vámi zadanou cenou a názvem.

 TIP

V ceníku jsou na prvním místě řazené složky, dále pak položky pro finanční prodej a jako poslední jsou samostatné položky. Můžete si zvolit, aby je ceník řadil například podle abecedy– v tom případě budou na začátku seřazené složky od A do Z, pak budou abecedně položky pro finanční prodej a poté i samostatné položky.

Složka (kategorie)

Máte v ceníku hodně položek? Rozdělte si je do tematických složek, ve kterých se snadno vyznáte.

Pro vytvoření složky přesuňte přepínač „Složka“ doprava do polohy Zapnuto a zadejte název. Uložte stiskem tlačítka „OK“. Složka bude v ceníku označená žlutě.

 TIP

Složka může obsahovat i několik podsložek. Například složku Pečivo si můžete rozčlenit na:
• chléb,
• rohlíky,
• slané pečivo,
• sladké pečivo.

Je jen na vás, jestli si do ceníku zadáte jednotlivé položky s cenou a případně si je seřadíte do složek, nebo jestli dáte přednost finančnímu prodeji.


Editace a přesunutí položky

Potřebujete položku upravit? Přejděte do ceníku a dlouze ji stiskněte. Otevře se vám okno, ve kterém vše potřebné změníte a stiskem tlačítka „OK“ uložíte.

Smazání položky

Jestliže chcete zboží smazat, přejděte do ceníku a vybranou položku dlouze stiskněte. Po otevření okna klikněte na tlačítko „Smazat“.


Hromadné operace

V Profi Účtence se vám bude dobře pracovat, i pokud máte v ceníku hodně položek. Můžete je hromadně:
• smazat,
• změnit sazbu DPH
• nebo přesouvat mezi složkami.

Přejděte do ceníku a stiskněte tlačítko „Funkce“. Vyberte požadovanou změnu a následně označte položky, které chcete upravit. Položky můžete vybírat jednotlivě nebo pomocí tlačítka „Označit vše“ vyberete všechny položky.

Seřazení položek

Položky seřadíte podle ceny nebo podle abecedy. Otevřete si ceník a pak klikněte na klávesu Funkce, vyberte „Seřadit“ a zvolte požadovaný filtr.


Synchronizace ceníku s iDokladem

Položky si můžete stáhnout nebo je odeslat do fakturační služby iDoklad, stačí si v záložce Ceník vybrat požadovanou funkci.
Stáhnout ceník z iDokladu – Pokud jste zvyklí používat iDoklad a máte v něm svůj ceník, je to snadné. Stačí obě aplikace synchronizovat a pomocí tohoto tlačítka si ceník stáhnete do Profi Účtenky.
Odeslat ceník do iDokladu – Pracujete s Profi Účtenkou, teď začínáte používat iDoklad a nechce se vám znovu přepisovat ceník? Tady je řešení – jednoduše si ceník z Profi Účtenky přeneste do iDokladu.
Smazat ceník – Tímto tlačítkem smažete všechny složky a položky v ceníku.

Řešení potíží

Nenašli jste odpověď na Váš dotaz?

Pokud jste nenašli odpověď na Váš dotaz, napište nám pomocí kontaktního formuláře níže
nebo zavolejte na číslo +420 549 522 520 v pracovní dny od 8 do 17 hodin.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Stáhněte si Profi Účtenku zdarma do svého mobilu nebo tabletu

Neplaťte za EET aplikace a raději zkuste bezplatnou Profi Účtenku.